TatilegoTatilego
Şifrenizi mi unuttunuz?

Yurtdışına Çıkarken

Yurtdışına Çıkarken


1-Yolculuğa başlamadan önce pasaportunuzu, vize ile ilgili belgelerinizi, biniş kartlarınızı, bagaj fişlerinizi dikkatlice kontrol ediniz.
2-Yurtdışı çıkış harcı ödediniz mi? Ödediyseniz makbuzu yanınızda mı? Ya da harç pulu olarak satın aldıysanız polis kontrolünde hazır bulundurunuz.
3-Grup olarak katılıyorsanız check-in yapmak için pasaport ibraz ederek check-in işlemlerinizi tamamlayabilirsiniz. Seyahat kitinizde seyahatinize ait saat ve uçuş detaylarını bulabilirsiniz.
4-Yurtdışına çıkarken cep telefonu operatörünüzün yurtdışı çıkış ayarlarını yaptırdığınızdan emin olun. Aksi halde cep telefonunuzu yurtdışında kullanamazsınız.
5-Havalimanına belirtilen saatlerden erken geldiyseniz eğer bagaj ve check-in işlemlerini tamamlayabilirsiniz.
6-Bagaj fişlerinize İsim Soyisim ve Türkiye alan kodu (+90) ile birlikte cep telefonu bilgisini yazmayı ihmal etmeyiniz.
7-Seyahat Sigortası kapsamındaki harcamalarınızın fatura ve makbuzlarını lütfen saklayınız.
8-Tur rehberinizin iletişim bilgileri ile konaklama yapılacak otellerin iletişim bilgilerini yanınızdan ayırmayınız.
9-Seyahatiniz boyunca pasaportunuzu, vize ile ilgili belgelerinizi yanınızdan ayırmayınız.
10-Havaalanlarına çok iyi şekilde yön bulma işaretleri yerleştirilmiş olup, pasaport kontrol, gümrük ve bagaj alış yerlerini bulmanız çok kolay olacaktır. Herhangi bir probleminizde havaalanı personelinden yardım isteyebilirsiniz. Bagajınızın kaybolması halinde paniğe kapılmadan gerekli yerlere başvuruda bulunabilirsiniz. Sizden kaybolan bagajınızın tarifi yurtdışında istenebilir.
11-Yurtdışında pasaportunuzu kaybettiyseniz ilgili konsolosluğa başvurarak geçici seyahat evraklarınızı düzenletebilirsiniz. Pasaportunuzun ve vizenizin fotokopisini yanınızda ayrıca bulunmasını tavsiye ediyoruz.
12-Uçaktan inişte ilk geçmeniz gereken yer pasaport kontrolü olup, ancak bu kontrolden sonra o ülkeye giriş izni almış olursunuz. Pasaport kontrolü sırasında, vize için gerekli olan belgelerinizin birer örneğini, kolay ulaşabileceğiniz bir yerde bulundurmanız ve istenmesi halinde görevli memurlara göstermeniz gerekir.

Buradaki bilgiler yayınlanma tarihinde oluşturulmuş olup değişikliğe uğrayabilmektedir. Güncel bilgiler için havalimanı görevlilerinden ve tur rehberinden de bilgi alabilirsiniz.

Görüş ve önerileriniz için; info@tatilego.com

 

 

OHAL NEDENİYLE YURTDIŞI ÇIKIŞI PROSEDÜRLERİNDE YAPILAN DEĞİŞİKLİKLER HAKKINDA DUYURU

Ülkemizde Olağanüstü Hal ilan edilmesiyle birlikte yurtdışına çıkış işlemleri sırasında özel bazı tedbirler uygulamaya alınmış ve yurtdışına çıkış yapacak vatandaşların bu hususlara dikkat etmesi istenmiştir.

– Normal pasaportlu (Bordo Pasaport) vatandaşlara yaptıkları iş sorulmakta ve bunu kanıtlayacak bir belge istenmektedir. Bu yüzden mutlaka işyeri kimliği veya işyerinden alınmış bir yazı ve SGK dökümü bulundurulmalıdır.
– İşverenlerin sahip olduğu iş yeri belgelerini yanlarında bulundurmaları gerekmektedir.
– Herhangi bir yerde çalışmayanlar sigortasından yararlandığı yakınının sigorta dökümlerini yanında bulundurmalıdır.
– Kamu çalışanlarından çalıştıkları kuruma ait ıslak imzalı bir yazı istenmektedir. Yazıda da “yurtdışına çıkmasına mani bir durumu yoktur” ibaresi mutlaka yer almalıdır.
– Aktif olarak kamuda çalışan yeşil pasaportlular havalimanında önce vize ihlal bölümüne gitmek zorundadır. Burada GBT araştırması yapıldıktan sonra bilet, pasaport ve çalıştığı kurumdan alınan “yurtdışına çıkmasına mani bir durumu yoktur” ibaresi olan yazı istenmektedir.
– Yeşil pasaportlu emeklilerden vize ihlal bölümüne gittikten sonra sadece pasaport ve bilet istenmektedir. GBT araştırmasında bir sorun olmadığı takdirde uçmalarına izin verilmektedir.
– Asker emeklilerinin GBT’si için başka bir bölümle irtibata geçilmekte ve sorun yok ise uçmalarına izin verilmektedir.
– Emekli ya da Bağkur’a bağlı yolcuların mutlaka SGK dökümlerinin olması gerekmektedir.
– Eşinden veya ailesinden dolayı yeşil pasaport sahipleri (ev hanımı, öğrenci, özel sektör çalışanı ve diğerleri);
– Devlet memuru olan eşlerin veya ailelerin çalışmakta oldukları kurum ve kuruluşlarından eşleri ile ilgili yurt dışına çıkmalarında sakınca olmadığı yönünde belge ile yurt dışına çıkış yapabilmektedirler. Örneğin; babası üzerinden pasaport almış bir vatandaş; tek başına çıkmak istiyor ise babasının bağlı olduğu kamu kurumundan çocuğu yurt dışına çıkabilir diye muvafakatname alması gerekmektedir.
– Emekli eşinden veya ailesinden dolayı yeşil pasaport sahipleri (ev hanımı, öğrenci, özel sektör çalışanı ve diğerleri); Emekli oldukları kurumdan temin edilecek belge (Emeklilik kağıdı) ile yurt dışına çıkış yapabilmektedirler.

 

Bu bilgiler bilgilendirme amaçlı edinilmiş resmi yürürlükte olan ya da yaptırımı olan bilgiler değildir. Lütfen çıkacağınız tarihte kontrol ediniz…

Aşağıdaki formu doldurun, sizi belirttiğiniz saatte arayalım.

captcha